Pe 12 noiembrie a avut loc prima intalnire online in cadrul Programului Rotary Virtual Connect, intre cluburile Rotary Sibiu si Rotary Iasi. Pe parcursul a doua ore, cele doua cluburi si-au prezentat membrii, proiectele si viziunea despre modul in care pot aduce sustinere si valoare in comunitatile din care fac parte.

Cosmin Iuga, presedintele Rotary Club Sibiu in acest an, considera ca „ideea acestor intalniri este excelenta si programul Virtual Connect este un pas important in strangerea relatiilor intre Cluburi si promovarea proiectelor de succes derulate de fiecare echipa. Am petrecut timp de foarte buna calitate si am redescoperit bucuria intalnirii unor colegi rotarieni care, la sute kilometri distanta fizica, sunt de fapt mai aproape ca niciodata, prin idealurile si spiritul rotarian”.

In acelasi timp, presedintele actual al Rotary Club Iasi, Cristian Cioanca, a spus ca „prima editie a Programului Virtual Connect a fost emotionanta si ne-a reamintit cat de important este sa comunicam, mai ales in aceasta perioada dificila. Am gasit impreuna cu colegii rotarieni de la Sibiu multe puncte de interes comun si ma bucur ca, in mod special, ne-au prezentat doua proiecte foarte interesante, care pot fi aplicate si la Iasi. Unul din ele va fi iplementat imediat, am si inceput sa lucram la el”.

Initiat de Rotary Club Iasi, Virtual Connect este un program de intalniri digitale cu obiectivul de a promova spiritul rotarian prin comunicare si parteneriat intre cluburi.