Rotary PR Corp

Organizat de Clubul Rotary Iași, cu suportul Rotary și Rotaract District 2241 România și Republica Moldova

Training de Relații Publice și Comunicare

Exclusiv pentru membrii Rotary, Rotaract și Interact

Începând cu data de 14 mai 2022

DESPRE rotary PR CORP

Promovarea mișcării rotariene poate fi o provocare pentru membrii cluburilor: organizarea unei campanii de marketing integrate necesită experiență, resurse de timp și de logistică. Avem însă nevoie să promovăm continuu principiile și activitățile rotariene, pentru a crește eficiența impactului pozitiv în comunitățile în care activăm. O strategie de relații publice în obiectivele fiecărui club ajută la creșterea nivelului de informare și la obținerea sprijinului necesar pentru ca fiecare proiect rotarian să primească atenția și sprijinul pe care le merită. Ne dorim ca prin programul Rotary PR Corp,

rotarienii, rotaractienii și interactienii din district să aibă

acces să construiască și să promoveze reputaţia unui Club. Programul Rotary PR Corp este unul practic: prin parcurgerea celor cinci module, participanții vor dobândi cunoştinţele și instrumentele care îi vor ajuta să conducă şi să implementeze cu succes viitoarele proiecte. Orice membru  din cadrul cluburilor Rotary, Rotaract și Interact  care este atras de noile tehnologii, de noile moduri de comunicare şi de rolul acestora în societatea contemporană, este invitat să se înscrie în cadrul programului #ROTARYPRCORP.

MODULE

Coffee Bean

Cum scriem și pentru cine scriem?

Durată curs: 3 ore.

Coffee Bean

Unde postam, ce postam, cum postam?

Durată curs: 3 ore.

Coffee Bean

Mapă de prezentare, newsletter.

Durată curs: 2 ore.

Coffee Bean

Organizarea unui eveniment de impact.

Durată curs : 3 ore

Coffee Bean

Plan de comunicare pe diverse canale: online, presă tradițională.

Durată curs: 4 ore

DESFĂȘURAREA PROGRAMULUI

Programul conține 5 module care totalizează 15 ore de cursuri și evaluări. Cursurile vor fi online și sunt programate relaxat,  pe o perioadă de 10 săptămâni, fiind axate, preponderent, pe elemente practice și de execuție și sunt susținute de specialiști cu experiență în comunicare și relații publice. Fiecare curs are o componentă de predare, în format dezbatere/ seminar, și o componentă de fixare/ evaluare a cunoștințelor.

La finalul programului, participanții primesc o Diplomă de Absolvire. Pentru absolvire, este nevoie ca participanții să obțină validarea cunoștințelor la fiecare modul și să realizeze un Proiect final de PR și Comunicare. Cele mai bune Proiecte vor fi premiate de un juriu de specialitate.

Elemente vizuale

ALINA ALEXANDRU

Manager Platforma

EventsOnline

Programul și lista trainerilor sunt în lucru.

#ROTARYPRCORP

Urmărește-ne în social media pentru noutățile și surprizele pe care le pregătim participanților.

PARTENERII PROGRAMULUI