Rotaractienii și-au unit pleoapele pentru o secundă și au privit către Univers. Au descoperit galaxii și culori, infinit si uimire. Au  întins mâinile si au cuprins strâns, apoi, elevii de la Colegiul Național de Artă Octav Băncilă Iași, iubitori și ei de vise, au hotărât să fie purtați pe culmile artei.

Clubul Rotaract a organizat, un proiect ce a avut  să fie poate cea mai sincera dovadă de sensibilitate a unor copii: o licitație de arta tânără, ce și-a propus să scoată la lumină și să susțină micii artiști ieșeni.

Fiecare opera de artă reprezintă o ușă către un vis. Fiecare operă de artă care a fost achiziționată reprezintă o ușă deschisă, iar fiecare leu oferit pentru ea, vama către viitor.

Licitația s-a desfășurat începând cu data de 22.11.2021 până pe 06.12.2021, unde oamenii au fost așteptați cu brațele deschise și cu inimile visătoare!