Donează!

Susține o cauză! Donează! Toate proiectele umanitare de pe această pagină sunt derulate de colegii noștri rotarieni din Districtul 2241 România și Republica Moldova.

Lumina din cărți

Club organizator: Rotary Iași
Cum poți susține: cont bancar RO86WBAN00991V068385RO01, menționând Titlul proiectului.
Titlul proiectului: Lumina din cărți
Persoană de contact: Mariana Ciobanica
Parteneri în proiect: Scoala Gimnazială Oțeleni
Obiective: conștientizarea publicului larg asupra importanței lecturii în rândul elevilor; crearea unei biblioteci. Copiii dintr-un sat din județul Iași, elevi ai Școlii Gimnaziale Oțeleni citesc într-un cerc de lectură organizat de Clubul Rotary Iași și numit Lumina din cărți. Cercul de lectura a fost înființat în ianuarie 2019, sub atenta îndrumare a școlii și a cadrelor dicatice. Copiii se adună după terminarea orelor, citesc fragmente din cărți sau chiar povești întregi, apoi discută despre personaje. Cărțile au fost donate de diverse persoane fizice dar și juridice, printre care Editura Humanitas. Proiectul a fost punctat și de prezența Principelui Nicolae, care i-a indemnat pe copii să nu se oprească din citit.
Start: 2019
Durata: continuu
Sponsori:  editura Humanitas, donatii de carte de la persoane fizice
Scrie aici pentru alte detalii

Promenada inimilor

Club organizator: Rotary Iași
Titlul proiectului: Promenada Inimilor
Persoană de contact: Florin Mitu
Parteneri în proiect: Cluburile Rotary, Rotaract și Interact din Iași, Primăria Iași, Fundația Română a Inimii, Fundația Cardiologilor Români
Obiective: conștientizarea publicului larg asupra importanței  mișcării în combaterea bolilor cardiovasculare; oraganizarea unui traseu accesibil și cunoscut din Iași (statuia ecvestră a lui Mihai Viteazul - Parcul Copou/ Palatul Culturii), finalizat cu un concurs de alergare viteză. Participanților li se acordă sfaturi medicale pentru a-și menține inima sănătoasă prin mișcare de către medici ce activează în acest domeniu.
Start: 2013
Durata: anual, 29 septembrie
Sponsori:  Quatro, Terapia, a Sun Pharma Company, SSMI, Forumul Național de Prevenție, Zenyth - Premium Natural Products
Scrie aici pentru alte detalii

Iată cum poți susține Proiectele Clubului Rotary Iași.

Poți susține cauzele noastre, alegând una din aceste metode:

• donezi în contul nostru, pe bază de contract

• sponsorizezi Clubul, dacă reprezinți o persoană juridică

• redirecționezi 3,5% din impozitul pe salariu

• redirecționezi 20% din impozitul pe profit.

Iată datele noastre:

Clubul Rotary Iași